Kontakty
Krajowy Dzień Kukurydzy

W dniu 14.09.2018 w COBORU Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi Wielkiej odbył się Krajowy Dzień Kukurydzy zorganizowany wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy .

Otwarcie spotkania zaszczycili swoją obecnością Burmistrz M i G w Środzie Wielkopolskiej Wojciech Ziętkowski , wicestarosta Powiatu Średzkiego Piotr Kasprzak , prezes Rady PZPK prof dr hab. Tadeusz Michalski , zastępca dyrektora COBORU ds. badawczo – doświadczalnych Marcin Behnke i dyrektor SDOO Grzegorz Koszucki.

Dyrektor Grzegorz Koszucki otrzymał z rąk członka Rady PZPK dr Romana Warzechy z PIB IHAR w Radzikowie i dyrektora biura PZPK Eugeniusz Piątka statuetkę PZPK z podziękowaniem za trud organizacji tegorocznego spotkania.

Wykład , dotyczący bardzo aktualnego w tym roku tematu „ Reakcja kukurydzy na suszę „ wygłosił prof. Tadeusz Michalski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Na polu doświadczalnym zaprezentowano 122 odmiany kukurydzy o zróżnicowanej wczesności i walorach gospodarczych. Prezentowali je przedstawiciele 21 firm hodowlanych , nasiennych i handlowych , krajowych i zagranicznych. Duże zainteresowanie wzbudziły odmiany sorga bardzo rzadko widywane na naszych polach i informacje o perspektywach uprawy tego gatunku i możliwości jego wykorzystania. Z ciekawą ofertą wykorzystania słomy kukurydzianej na cele energetyki odnawialnej wystąpiła firma TergoPower . Swoją ofertę handlową przedstawiły pracujące na rzecz rolnictwa firmy - ADOB , BASF , ATR Agrohandel , Valagro i PPHU Bogdan . Bardzo ciekawą ofertę maszyn do siewu i zbioru kukurydzy przedstawiły firmy TECH-KOM i KMK Agro .

SDOO w Słupi Wielkiej ZD Śrem Wójtostwo przedstawiła wyniki Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego w Wielkopolsce , udzielając wielu informacji i zaopatrując zainteresowanych w najnowsze publikacje COBORU.

Dzień Kukurydzy był okazją do spotkania i dyskusji rolników z doradcami WODR ZD w Środzie Wielkopolskiej , z przedstawicielami ARiMR i KRUS w Środzie Wielkopolskiej a średzka JANA częstowała uczestników swoimi produktami.

Pomimo trudnego dla wielu upraw , suchego roku , kukurydza w Słupi Wielkiej prezentowała się bardzo okazale i dała możliwość oceny i porównań uczestniczącym w imprezie rolnikom.