„Wielkopolski Dzień Soi i Kukurydzy” w ZDOO w Śremie Wójtostwie


W dniu 30 sierpnia 2022 roku w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian w Śremie Wójtostwie odbył się „Wielkopolski Dzień Soi i Kukurydzy”, zorganizowany przez Zakład Doświadczalny Oceny Odmian w Śremie Wójtostwie oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

W spotkaniu udział wzięli rolnicy, przedstawiciele instytucji i organizacji związanych z rolnictwem oraz przedstawiciele nauki i inni zaproszeni goście. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: prof. UPP dr hab. Jerzy Nawracała, Piotr Walkowski – Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Alicja Stachowiak – Wicedyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Agnieszka Sip – Zastępca Wojewódzkiego Inspektora WIORIN w Poznaniu oraz pracownicy Centrali COBORU – Agnieszka Osiecka, Karolina Piecuch i Marcin Binkowski.

W części przeznaczonej na referaty zaprezentowano następujące wystąpienia:

  • Wyniki doświadczeń odmianowych z soją prowadzonych w ramach Inicjatywy białkowej COBORU - p. Agnieszka Osiecka, COBORU Słupia Wielka
  • Problemy uprawy soi w warunkach zmieniającego się klimatu – prof. UPP dr hab. Jerzy Nawracała, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Ekoschematy –nowy rodzaj płatności bezpośrednich, p. Anna Giera, WODR Poznań

W części polowej spotkania odbyła się prezentacja poletek doświadczalnych z soją i kukurydzą przeprowadzona przez Magdalenę Pawlak, ZDOO Śrem Wójtostwo oraz przez przedstawicieli firm hodowlanych. Rolnicy mieli również okazję zobaczyć pokaz Poldronów wykorzystywanych do zwalczania omacnicy prosowianki w uprawie kukurydzy.

W spotkaniu wzięło udział 85 osób.